درباره ما

از زمان تاسیس گروه صنعتی بارز در سال ۱۳۶۳ به عنوان اولین کارخانه‌ی تایرسازی کشور، به برکت علاقه و اشتیاق مصرف کنندگان، محصولات این شرکت یعنی تایر بارز در بازار تایر ایران، وارد و به واسطه کیفیت بالای این تایرها و تکنولوژی های دریافت شده، رفته رفته به عنوان بهترین تایر ایرانی مطرح گردید.

تاریخچه انتقال تکنولوژی: پس از طراحی و شروع ساخت شرکت بارز، اولین قرارداد انتقال دانش فنی با شرکت لاستیک دنا (بریجستون ایران سابق) به امضا رسید. رفته رفته این شرکت اقدام به جذب تکنولوژی TRI روسیه و مارانگونی ایتالیا برای تولید تایرهای رادیال سواری نمود. در سال های اخیر این گروه در قالب قراردادی ۱۰ ساله اقدام به اخذ و پیاده سازی تکنولوژی کنتیننتال آلمان به منظور تولید انواع تایرهای رادیال نمود. در حال حاضر تمامی محصولات گروه صنعتی بارز با تکنولوژی کنتیننتال آلمان طراحی و تولید شده و روانه بازار می گردند.

تاریخچه تایر بارز: گروه صنعتی بارز (با نام قبلی مجتمع صنایع لاستیک کرمان) در فروردین ماه ۱۳۷۲ افتتاح و نام تجاری "بارز" را برای محصولات خود برگزید. اولین فعالیت تجاری گروه صنعتی بارز در سال ۱۳۷۳ آغاز گردید. ظرفیت اولیه ی سالانه بارز برابر با ۲۵ هزار تن انواع تایر، تیوب و نوار وسایط نقلیه ی سبک و سنگین و همچنین تایرهای کشاورزی بود. دو سال پس از شروع تولید این ظرفیت محقق گردید. تایرهای تولیدی این گروه صنعتی بارز با نام تجاری "بارز" وارد بازار شده و دیری نپایید که بارز مورد استقبال مصرف کنندگان ایرانی، به ویژه در بخش حمل و نقل سنگین قرار گرفت.

سهم گروه صنعتی بارز در تولید محصولات کشاورزی نیز رفته رفته افزایش یافت تا جایی که پس از ۵ سال از مرز ۵۰ هزار حلقه در سال عبور کرد. در حال حاضر گروه صنعتی بارز با تولید بیش از ۱۰۰ هزار حلقه انواع تایرهای کشاورزی(تراکتوری) نزدیک به ۷۰% از سهم بازار تایر کشاورزی ایران را در اختیار دارد. این شرکت با تولید کنندگان تجهیزات کشاورزی ایران از جمله تراکتورسازی تبریز همکاری تنگاتنگی را پی ریزی نموده و قصد دارد تا نیاز این شرکت رو به رشد را در تأمین انواع تایر کشاورزی به صورت کامل و بلند مدت برآورده سازد.

راهبرد دیگر بارز، همکاری استراتژیک با دیگر خودرو سازان ایران از جمله ایران خودرو و سایپا (دو شرکت بزرگ تولید کننده ی خودروی سواری در ایران) بوده است. لذا در همین راستا گروه صنعتی بارز اقدام به احداث دو کارخانه تولید تایرهای رادیال سواری به ظرفیت ۵ میلیون حلقه در سال انواع تایرهای سواری رادیال(Tubeless) نموده که هم اکنون سهم قابل ملاحظه ای در تأمین نیاز این دو خودرو ساز و سایر تولید کنندگان خودروی سواری در ایران دارد.

هدف بعدی این گروه صنعتی، افزایش ظرفیت تولید تایرهای رادیال سواری به ۱۰ میلیون حلقه در سال می باشد. با تاسیس کارخانه بارز کردستان در سال ۱۳۹۲ و اجرای پروژه های توسعه ظرفیت در بارز کرمان این گروه شروع به حرکت به سمت این هدف نموده است.

گروه صنعتی بارز با انعقاد قرارداد بلند مدت همکاری فنی با شرکت کنتیننتال آلمان، چهارمین شرکت بزرگ تایر سازی جهان، تصمیم گرفت برای اولین بار در ایران نسبت به تولید و عرضه ی تایرهای رادیال باری و اتوبوسی تمام سیمی اقدام نماید. پروژه ی احداث یک واحد با ظرفیت ۱۱۰۰ حلقه در روز و ظرفیت سالیانه بیش از ۴۰۰ هزار حلقه، از سال ۱۳۸۲ در دستور کار قرار گرفت که فاز اول آن در سال جاری یعنی ۱۳۸۵ به بهره برداری رسید. با معرفی این محصولات که با ماشین آلات و تکنولوژی روز اروپا در ایران تولید می شوند، گروه صنعتی بارز گامی بلند به جلو خواهد برداشت. همچنین در سال های اخیر این شرکت فاز دوم توسعه خود را در این حوزه آغاز نموده و علاوه بر ارائه تایرهای جدید قصد دارد تا ظرفیت تولید تایرهای رادیال تمام سیمی باری و اتوبوسی خود را دو برابر نموده و به تولید ۴۰۰ هزار حلقه در سال دست یابد.

همچنین این گروه از سال ۱۳۹۱ خط تولید تایرهای راه سازی خود را افتتاح نموده و در حال حاضر بزرگترین تایر ساز ایرانی در این حوزه است. همچنین در سال های اخیر محصولات این گروه مورد استقبال مصرف کنندگان قرار گرفته و با توجه به رضایت مصرف کنندگان بارز ، روند فروش این شرکت همواره صعودی بوده است. این شرکت در حال حاضر دوره زمانی ۵ سال آینده را به عنوان دوره صادرات برگزیده و برنامه های توسعه مختلفی را برای توسعه شبکه توزیع خود در بازارهای هدف صادراتی دنبال می نماید . برخی از مهمترین اهداف گروه صنعتی بارز عبارت است از :

 • تولید ۱۴ میلیون حلقه تایر (۱۹۰ هزارتن)
 • کسب سهم بازار تایر تعویضی (RE) (سواری رادیال : ۲۶%) (باری و اتوبوسی رادیال: ۳۰%)
 • حفظ ۴۰% از سهم بازار تایر تجهیزی PCR و TBR
 • صادرات ۳۳% وزنی تولید
 • تولید ۴۸ محصول جدید
 • تطابق ۸۰% طراحی کلیه محصولات PCR و TBR با الزامات استاندارد Emark-stage2
 • Cpk=1.1 در کارخانه کرمان
 • Cpk=1.33 در کارخانه کردستان
 • کسب عنوان سازمان برجسته در عملکرد از موسسه EFQM اروپا
 • رسیدن به سطح بلوغ ۶ از ۱۰ در فرآیندهای سازمان
 • بهبود ارگونومی (۲۵% بهبود امتیاز پوسچر)
 • کاهش مصرف انرژی (۱۰% در مصرف گاز و ۸% در مصرف برق)
 • اخذ تندیس طلایی جایزه ملی مدیریت انرژی

چشم انداز گروه"ایفای نقش اول در کشور و یکی از نقش آفرین ها در صنعت لاستیک منطقه" بوده که با آنچه ذکر شد امید است در آینده ای نه چندان دور محقق گردد. گروه صنعتی بارز بر چهار ارزش محوری تأکید دارد.

مشتری محوری

ایجاد فضای مطلوب کاری برای کارکنان

یادگیری و بهبود مستمر

نتیجه گرایی

با بهره گیری از مدل تعالی سازمانی EFQM به عنوان یک راهکار تعالی سازمانی در سال های اخیر، تلاش بارز بر مشخص تر کردن اهداف راهبردی در راستای ارزش های یاد شده بوده و با تعریف پروژه های راهبردی در حوزه های "مدیریت و ساختار"، "تولید و عملیات"،"بازاریابی و فروش"، "تحقیقات وتوسعه" و "حوزه ی مالی" برای ارتقای خود برنامه ریزی نموده و به طور قطع و یقین با جدیت هر چه بیشتر همکاران خود، مسیر تعالی را طی خواهد نمود.

راهبرد دیگر گروه ایجاد شبکه ی توزیع برند ساز بوده و در این راستا اعتقاد راسخ به پیوند بلند مدت با مشتریان و عوامل فروش خود در بازار دارد. مشتریان محصولات بارز از طریق عوامل ثابت فروش همواره پشتیبانی شده و در ۴۱۰ مرکز عرضه ی محصولات بارز در سراسر کشور به محصولات و خدمات پس از فروش این شرکت دسترسی دارند.

همزمان با افزایش سهم بازار محصولات "بارز"، راهبرد یاد شده اهمیت بیشتری می یابد و در همین ارتباط گروه صنعتی بارز در نظر دارد تا حداقل در ۵ منطقه ی کشور دفاتر بازاریابی خود را فعال سازد تا ضمن ارتباط نزدیک تر با مشتریان، بتواند خدمات مورد نیاز آن ها را بیش از پیش تأمین نماید. گروه صنعتی بارز با رقابتی تر شدن بازار، توجه ویژه به بخش تحقیقات و توسعه به عنوان یکی از عوامل موفقیت خود در آینده، مبذول داشته و با احداث یک مرکز پیشرفته ی تحقیقات و توسعه و تجهیز آن، زیر بنای طراحی و توسعه ی محصولات را فراهم نموده است. علاوه بر آن، پروژه ی احداث مرکز تست جاده ای برای اولین بار در کشور باعث شد این گروه صنعتی جایگاه ویژه ای را برای خود رقم زند و این مرکز توانست پیوند قوی تری با خودرو سازهای کشور و گروه صنعتی بارز ایجاد نماید.

گروه صنعتی بارز با تأکید بر تولید انواع تایر به ویژه تایرهای رادیال سیمی به عنوان فعالیت محوری و اصلی تلاش نموده است در زنجیره ی ارزش ساز خود نیز فعال باشد. در این زمینه می توان به احداث یک واحد تولید سیم طوقه و یک واحد روکش تایر در سیرجان، مشارکت در طرح تولید دوده ی صنعتی در محلات، تأسیس یک شرکت سرمایه گذاری و نیز دو شرکت بازرگانی(سامان بارز) و خدمات حمل و نقل(بارز ترابر) اقدام نماید. شناخت زنجیره ی ارزش ساز گروه و سرمایه گذاری در آن نیز به عنوان یکی از عوامل مهم در فضای رقابتی آینده مدنظر بوده است و سعی می شود تا جایی که تأثیر مثبت روی فعالیت محوری گروه داشته باشد مورد توجه قرار گیرد.